Va asteptam pe facebook-ul parohiei pentru a vedea mai multe poze!

Viața parohiei Decembrie 27, 2012

Va asteptam pe facebook-ul parohiei pentru a vedea mai multe poze!Ne gasiti la http://www.facebook.com/parohiasfintiiarhangheli.soci

Cunoscând toate aceste binefaceri pe care le-am primit prin Naşterea Mântuitorului Iisus Hristos se cade să ne luminăm cu „lumina cunoştinţei” care a răsărit lumii deodată cu Pruncul Cel născut în ieslea Betleemului. Să ne dezbrăcăm de toată ura şi vrajba, de toată răutatea şi dezbinarea, să stăruim în pace şi bunăvoire împotrivindu-ne răului şi păcatului, trăind şi umblând ca „fii ai luminii” (Efeseni 5, 8). Să căutăm să facem cât mai mult bine celor din jurul nostru şi mai ales să-i ajutăm material pe cei lipsiţi, bolnavi şi însinguraţi alinându-le suferinţa şi bucurându-i cu afecţiunea şi dragostea noastră după cuvântul Evanghelistului Matei: „Căci flămând am fost şi Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi Miaţi dat să beau; străin am fost şi M-aţi primit; gol am fost şi M-aţi îmbrăcat; bolnav am fost şi M-aţi cercetat; în temniţă am fost şi aţi venit la Mine.” (Matei 25, 35-36). Să redescoperim bucuria autentică a praznicului Crăciunului, ferindu-ne de a prăznui o sărbătoare după „duhul lumesc” şi nu după duhul lui Hristos.